Sıkça Sorulan Sorular

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir Ne İşe Yarar;
Bu içerik vasıtası ile arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu ve nasıl yapıldığıyla alakalı bilgiler öğreneceksiniz. Ayrıca içerik sonrasında aklınıza takılan bütün sık sorulan SEO sorularına özel yanıtlar alabileceksiniz.

Bölümler

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir Ne İşe Yarar?
Arama Motorları Nasıl Çalışır Faydaları Nelerdir?
Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?
İç Optimizasyon Nedir Ne İşe Yarar?
SEO Performansını Nasıl Ölçebilirim Nerden Takip Edebilirim?
SEO ile İşimi Nasıl Geliştirebilirim?
Sonuç
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), internet sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. 

SEO, internet sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler ve stratejiler içerir. Arama motorlarından gelen trafik, organik şeklinde de bilinmektedir. Ziyaretçiler, sunmuş olduğunuz şeyleri aktif olarak aramakta ve daha sık dönüşüm yapma eğilimindedir.

Rakiplerinizden önde olmak zorlu bir iş olabilir ama arama motoru optimizasyonunun başladığı yer aslında tam anlamıyla da burasıdır. Google ve diğer arama motorlarının içeriğinizi okuması ve anımsaması (internet sitesini optimize etmek) için mücadele ederseniz, arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Web sitenizi öne çıkması için, nasıl optimize edileceğini öğrenmek için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gereklidir. Ben bu olayı hep bir oyuna benzetmişimdir. Bu oyunun kuralları var ve bu kuralları Google belirliyor. Bizler yani internet sitesi sahipleri bu kuralları bilir ve oyunu kurallarına göre oynarsak başarısız olma olasılıkimiz imlansızdır. Şimdi oyunu kurallarına göre oynamaya hazır mısınız?
 

SERP’deki sonuçları belirleyen birçok etken var, yalnız en önemlileri arasında alaka düzeyi, yetki ve şahsileştirme bulunuyor. Bu sinyalleri anlamanız ve sitenizi bunlara göre optimize etmeniz internet sitenize yarar sağlayacaktır. Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına sadece en alakalı ve yetkin sonuçları sunmak istediği için bu etkenleri dikkate almak şart. Google kaliteli bir arama motorudur. Bugünlere, kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşattığı için gelmiştir. Bu kaliteli tecrübesi hangi internet sitesiyle yaşatırsa o internet sitesini her zaman için ödüllendirir. Yani bizler Google’a kaliteli bir deneyim yaşatma konusu ile ilgili yardım edersak bunun ödülü hızlıca alırız. Bu nedir? Kaliteli içerik üretmek, internet sitemizi kurallara göre optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için mücadele etmek. Ayrıca, bazen şahsileştirme de nihai sonuca etki edebilmektedir. Kişiselleştirme için örnek vermek gerekecekse: konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu cihaz ya da sosyal bağlantılar olabilir.

Arama motorları bilhassa de Google, her yıl algoritmala değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Amaç araştırma yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçlar sağlayabilmektir. Yukarıda da bahsetmiştim: Daha kaliteli bir deneyim yaşatmak için birçok iyileştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Bazı değişiklikler büyüktür ve birden fazla siteyi etkilemektedir. Bazıları ise ufaktür ve sonuç sayfasında bulunan konumlarınızda herhangi bir değişikliği neredeyse anlayamazsınız.

Geçen yıl birkaç önemli Google güncelleştirmesi yapıldı. Bu güncellemelere MOZ ve aynısı internet sitelerinden erişebilirsiniz. En kısa süre de algoritmalarla alakalı ayrıntılı bir içerik paylaşacağım. Unutmamamız gereken bir şey var: arama motorları her zaman aradığınız bilgilere İdeal bağlantıları vermek için çalışırlar.
 

Anahtar kelimeler, SEO stratejiniz için olmazsa olmazdır. Bu yüzden, analitik bir yaklaşım kullanmalısınız. Öncelikle, potansiyel ziyaretçinizi düşünün. Ne tür bir arama yapıyor, ne istiyorlar? Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok özel sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğimize karar vermemiz gereklidir. Akılda tutulması gereken 3 önemli şey var: sıklık, rekabet ve alaka bunlara çok dikkat etmemiz gerek.
Anahtar kelime araştırma sürecimiz, AKH, (Anahtar Kelime Hacimi), frekans (insanların bir şeyler aradığı sıklık) ile rekabet arasındaki ilişkidir (piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu). AKH, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha çok hedefli trafik çekmek için hangisinin daha çok katkı sağlayacağını bulmak konusu ile ilgili yardım eder.

AKH araştırması yaparken yaparken çoğumuz hedefleyeceği anahtar kelimeyi aramaz. Amaç hazırladığımız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu bizlere arama motorlarında daha görünür kılacak, hedeflenen anahtar kelimemize daha fazla katkı sağlayacaktır.

Şimdi Uygulamalı Örneğimizi İnceleyip bakalım:

Bir cep telefonu satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım bakalım neyle karşılaşacaz;

Örnek 1:  Kullanıcı “samsung” araması yapıyor.

Bu kelime de arama sonuç sayfalarında iyi bir konumda yer almak isteyebilirsiniz. Bu gerçekten çok aranan bunun yanı sıra da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelimedir. Ayrıca, potansiyel kullanıcınınızın yeni bir telefon satın almak istemediğini, yalnızca bazı bilgilere ulaşmak ve görselleri incelemek için arama yaptığını dikkate alacak olursak, burada sizin sayfalarınızın bununla pek alakalı olmadığını esasen bu aramanın da bir dönüşüme uğramayacağını belirleme etmiş oluruz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “İphone 7 Plus 128GB Siyah” araması yapıyor.

Şimdi, bu uzun anahtar kelimeyi “İphone” gibi sıklıkla aranan bir anahtar kelime değil. Ancak bu arama sizin sitenizle oldukça alakalı ve rekabet oranı yüksek olmaya ilaveten dönüşümle sonuç vermesi çok yüksek olasılıkli bir anahtar kelime. Bu anahtar kelime de, büyük ihtimalle daha kısa süre de daha iyi sıralarda  da yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden biridir. Her şey dönüşümler ya da gelen trafikle ne yapmak istediğiniz ile ilgilidir. Daha çok trafik mi yoksa daha fazla dönüşüm getirecek trafik mi? Dönüşüm optimizasyonu çok daha farklı bir konudur. Bunu ilerleyen zaman içinder da ele alacağım ve bununla alakalı bir içerik yayınlayacağım.
 

Adından da anlaşılacağı gibi, iç optimizasyon, internet sitesinde yapılan değişiklikler ile ilgili olan optimizasyon türüdür. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek önemlidir. SERP’de bir başlık, bir açıklama ve bir internet sitesi URL’si vardır ve internet sitenizi optimize etmeye başladığınızda bunlar ilk iyileştirmeniz gereken alanlardır.
Web sitenizdeki her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmelisiniz ki sayfanızın öznel olduğunu google kabul etsin. Ayrıca net ve sezgisel bir URL yapısına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her yönü ele alamayacağım yalnız aşağıda bazı yüksek öncelik etkenleri sıralama ihtiyacı duydum ki daha verimli bilgi alabilesiniz:

Web sitenizin bulunduğu sektörle alakalı taze, harika içerikler sağlamalısınız.
Her sayfa için benzersiz başlık ve açıklama etiketi kullanmalısınız.
Hedeflenen çapa metni ile iç bağlantı kurabilirsiniz ama burada aşırıya kaçmamalısınız.
Başlık etiketlerini (H1-H6) makul biçimde kullandığınızdan emin olunuz.
Görsel optimizasyonu, resim URL kullanımı ve ALT etiket kullanımlarına özen göstermelisiniz.
Mobil dostu bir internet sitenizin olup olmadığına emin olunuz bu çok önemli sizin için.
Web sitenizin hızlı açılmasına odaklanmalısınız.
Bazı dizayn, yöntem ve kalite ipuçlarını da kontrol edebilirsiniz. Bütün bunlar sıralamanızı iyileştirmenize ve çok daha çok müşteri potansiyelinizi artırmaya yardımcı olabilir.
 

Sitenizin SEO açısından nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek için Google Analytics’ten çekebileceğiniz birçok farklı veri bulunmaktadır. SEO projelerinizin performansını ölçtüğünüzde, doğru yönde gidip gideceğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek metrikler aşağıdaki gibidir:

Kanal Gruplaması – Organik trafiğiniz ücretli arama, yönlendirme trafiği, sosyal medya ya da e-posta pazarlaması gibi diğer kanallarla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor?
Ortalama Konum – SERP’de belirli bir sorguya karşılık internet sitenizin ortalama sıralaması nedir?
Tıklama Oranı – Web siteniz SERP’de belirli bir sorguda almış olduğu gösterim ve ilgili sorgunun almış olduğu TO’su (tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesi) nedir?
Dönüşümler – Diğer kanallara kıykatiyen kaç tane dönüşüm var? Dönüşüm oranı nedir?
Davranış – Organik ziyaretçilerin hemen çıkma oranı nedir? Ziyaret başına sayfa gezine oranı ve sitede ortalama bulunma süresi nedir?
 


Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM), yatırım getirisi (ROI) açısından optimizasyona dşayet yüksek performanslı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Organik trafiğinizin artış göstermesini beklemek yerine, bir AdWords kampanyası başlatabilir ve böylece kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler arasında büyük potansiyele sahip kelimeleri belirleme edebilirsiniz. AdWords sayesin de dönüşüm getiren kelimeleri de belirleme edip bu kelimelere odaklanabilirsiniz. Zaman kaybetmeden hem trafiğinizi hem de organik trafik vasıtasıyla gelen ziyaretçiler üzerinden gelirinizi artırabilirsiniz. Ancak, hedeflediğiniz anahtar sözcüklerini bulup SEO çalışmalarına başlayıp netlikle bu kelimeler de AdWords bütçesini kısmayınız ve bu kelimeleri hedeflemeyi bırakmayınız. Bu iki kanalı beraber kullanmak çok daha iyi olacaktır. İyi SEO, kalite puanını artırır ve AdWords kampanyalarına yardım eder. Bu durum, tıklama başına ve kampanyanın genel maliyetlerini düşürecek bunun yanı sıra da başarı şansınızı artıracaktır.

Sonuç

SEO ‘uygula ve bırak’ türü iş değildir. Ziyaretçilerinize derli toplu olarak taze, eşi benzeri olmayan bir içerik sağlamanız gerekir. Sonuçları etkileyebilecek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenler sürekli değişiklik göstermektedir.

Siz dşayetli ziyaretçilerime arama motoru optimizasyonu (SEO) süreciyle alakalı önemli bir bilgi transfer etmek istiyorum. İçeriğimin en başta da belirtmiştim ancak yeniden belirtmekte yarar var: Bu bir oyun. Bu oyunun kuralları var ve kuralları Google arama motoru belirliyor. Oyunu kuralına göre oynarsanız ödüllendirilirsiniz. Bu ödüllendirme uzun süreli olur. Ayrıca SEO’da hızlıca sonuç beklemek en büyük hatalardan birisidir. Sabırlı olun ve çalışın.

Aklına takılan bir şey mi var? Hemen yorum kısmını kullanarak bana sorularını yöneltebilirsin. Sorularını memnuniyetle ve çok hızlı yanıtlayacağımdan hiç şüphen olmasın. Haydi bekleme hemen sor.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Bize Ulaşın

Sizde profesyonel tanıtım hizmetimizden yararlanmak için bize ulaşınız.

HALİLİYE - ŞANLIURFA

Ptesi - Ctesi

9:00 - 18:00